1 - SWEET - 360G
£12,95
Liquorice coated with milk chocolate:
63% milk chocolate (EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, cocoa mass, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural vanilla flavour), rice flour, sugar, invert sugar syrup, treacle, glucose syrup, 3% raw liquorice (non-EU), rapeseed oil, salt, glazing agent: shellac, anise oil. Minimum 34 % cocoa solids. Minimum 18% milk solids. Gluten free.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1900 kJ / 475 kcal |
| Fat | 22 g |
| - of which saturated fat | 13 g |
| Carbohydrate | 64 g |
| - of which sugars | 45 g |
| Protein | 5,5 g |
| Salt | 0,5 g |
| dimensions | 7.2 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858013934 |
| Net Weight | 115 g |
| gross weight | 158 g |
| storage | Protect from heat and moisture |