1 - SWEET - 360G
£12,95
Sweet liquorice coated with orange and dulce chocolate:
63% dulce chocolate (cocoa solids: 23% minimum)(EU)(sugar, milk powder, cocoa butter, whey powder (milk), cocoa mass, milk fat, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavours), rice flour, sugar, invert sugar syrup, molasse, glucose syrup, 2% raw liquorice (non-EU), 2% orange juice powder (EU), caramel (sugar, glucose syrup, cream, salted butter, skimmed milk powder, salt), lemon juice powder, rapeseed oil, salt, glazing agents: shellac, natural flavour, flavour. Cocoa solids: 23% minimum. Gluten free. Protect from heat and moisture.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2017 kJ / 481 kcal |
| Fat | 22 g |
| - Of which saturated fat | 12 g |
| Carbohydrate | 66 g |
| - Of which sugars | 50 g |
| Protein | 5.0 g |
| Salt | 0.01 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858012821 |
| Net Weight | 295 g |
| gross weight | 354 g |
| storage | Protect from heat and moisture |