COPENHAGEN SUMMER
£16,95
Salty liquorice coated with lemon and white chocolate:
64% white chocolate (cocoa solids: 26% minimum) (EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavour), rice flour, invert sugar syrup, molasses, sugar, 2% raw liquorice (non-EU), ammonium chloride, rapeseed oil, passion fruit (freeze-dried), 0.5% lemon juice powder (EU), salt, cocoa butter, vanilla flavoured cream powder (cream (spray-dried), natural flavour), acid: malic acid, glazing agents (gum arabic, shellac), natural flavours. Minimum 26% cocoa solids. Gluten free. Protect from heat and moisture.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1860 kJ / 444 Kcal |
| Fat | 20 g |
| - Of which saturated fat | 12 g |
| Carbohydrate | 58 g |
| - Of which sugars | 52 g |
| Protein | 6.8 g |
| Salt | 0.96 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858014115 |
| Net Weight | 270 g |
| gross weight | 329 g |
| storage | Protect from heat and moisture |