1 - SWEET - 360G
£12,95
Chocolate coated liquorice with honey: 66% milk chocolate* (cocoa solids: 38% minimum, milk solids: 16% minimum) (EU)(sugar*, cocoa butter*, whole milk powder*, cocoa mass*, emulsifiers (soy lecithin*, lecithin*)), molasses*, rice flour*, 6% honey* (EU), sugar*, cocoa butter*, 1% raw liquorice* (non-EU), sea salt, sunflower oil*, stabilizer: gum arabic*, salt, emulsifier: sunflower lecithin*, glazing agent: gum arabic*. *= organic. Cocoa solids: 38 % minimum Milk solids: 16 % minimum Gluten free. Protect from heat and moisture
![]()
DK-ØKO-100
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2072 kj / 494 kcal |
| Fat | 27 g |
| - Of which saturated fat | 16 g |
| Carbohydrate | 58 g |
| - Of which sugars | 49 g |
| Protein | 4.6 g |
| Salt | 1.5 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858011206 |
| Net Weight | 265 g |
| gross weight | 554 g |
| storage | Protect from heat and moisture |