MIXED SUMMER
515 g • LEMON • PINK PINEAPPLE • SOUR STRAWBERRY
- Free UK shipping on all orders!
- Our products are gluten and gelatine free
- Easy and secure checkout
- Made in Denmark
Mixed liquorice with white chocolate and fruit: 58% white chocolate (cocoa solids: 26% minimum) (EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavour), sugar, rice flour, invert sugar syrup, molasses, glucose syrup, 2% fruit powders (EU/non-EU) ((strawberry, passion fruit, (freeze-dried)), pineapple juice (spray-dried), lemon juice powder), 1% raw
liquorice (non-EU), glazing agents (gum arabic, shellac, carnauba wax), concentrates (blackcurrant, lemon, turmeric, spirulina), acid: malic acid, rapeseed oil, ammonium chloride, cranberry (dried), natural flavours, salt, stabilizer: gum arabic, vanilla flavoured cream powder (cream (spray-dried), natural flavour), colours (beetroot, beta-carotene, calcium carbonate, curcumin), cocoa butter. White chocolate: Cocoa solids: 26% minimum. Gluten free. Protect from heat and moisture.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1884 kJ / 451 kcal |
| Fat | 19 g |
| - Of which saturated fat | 11 g |
| Carbohydrate | 64 g |
| - Of which sugars | 55 g |
| Protein | 4.4 g |
| Salt | 0.60 g |
| dimensions | 14.4 cm x 14.4 cm x 14.4 cm |
| Barcode | 5710858014184 |
| Net Weight | 515 g |
| gross weight | 7.2 g |
| storage | Protect from heat and moisture |