COPENHAGEN SUMMER
£16,95
Sweet liquorice coated with white chocolate and yuzu: 63% white chocolate (cocoa solids: 26% minimum) (EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavour), rice flour, sugar, invert sugar syrup, molasses, glucose syrup, 2% yuzu (non-EU)(spray-dried), 1% raw liquorice (non-EU), lemon juice powder, acid: malic acid, rapeseed oil, salt, glazing agent: shellac, natural flavours. Cocoa solids: 26% minimum. Gluten free. Protect from heat and moisture
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1985 kJ / 474 kcal |
| Fat | 22 g |
| - Of which saturated fat | 13 g |
| Carbohydrate | 65 g |
| - Of which sugars | 52 g |
| Protein | 4.2 g |
| Salt | 0.58 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858015259 |
| Net Weight | 270 g |
| gross weight | 329 g |
| storage | Protect from heat and moisture |