COPENHAGEN SUMMER
£16,95
Sweet liquorice coated with elderflower, white chocolate and sugar:
55% white chocolate (cocoa solids: 26% minimum)(EU)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifiers (soy lecithin, lecithin), natural flavour), 17% sugar (EU), rice flour, invert sugar syrup, molasses, glucose syrup, 2% elderflower (EU)(freeze-dried), 1% raw liquorice (non-EU), passion fruit (freeze-dried), acid: malic acid, rapeseed oil, salt, glazing agents (carnauba wax, shellac, gum arabic), colours (beta-carotene, curcumin), spirulina concentrate, stabilizer: gum arabic, natural flavours. Cocoa solids: 26% minimum. Gluten free. Protect from heat and moisture.
| Nutrition Information | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1936 kJ / 461 kcal |
| Fat | 18 g |
| - Of which saturated fat | 11 g |
| Carbohydrate | 71 g |
| - Of which sugars | 57 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.65 g |
| dimensions | 14.4 cm x 7.2 cm x 7.2 cm |
| Barcode | 5710858012852 |
| Net Weight | 270 g |
| gross weight | 329 g |
| storage | Protect from heat and moisture |